Jaki ciśnieniomierz

Jaki ciśnieniomierz wybrać: naramienny czy nadgarstkowy?

„Podnosisz mi ciśnienie!” – ile razy zdarzyło Ci się wypowiedzieć w nerwach to zdanie? Pewnie dużo, w końcu życie pełne jest sytuacji stresowych wiążących się ze skokami ciśnienia. A co jeśli borykasz się z problemami ciśnieniowymi niezależnie od takich zdarzeń, w związku z chorobami naczyniowo-sercowymi? Powinieneś zainwestować w dobry ciśnieniomierz i dokonywać regularnych pomiarów. Zadasz pewnie pytanie – jaki ciśnieniomierz będzie dla mnie najlepszy, nadgarstkowy czy naramienny? Zapoznając się z tym artykułem  porównasz oba ciśnieniomierze, poznasz opinie na ich temat i podejmiesz właściwą decyzję.

Ciśnieniomierz naramienny

Ciśnieniomierz naramienny Omron M3

Omron M3

Największą popularnością wśród użytkowników cieszą się ciśnieniomierze naramienne. Jak potwierdzają opinie osób regularnie mierzących ciśnienie, a także opinie lekarzy, ciśnieniomierz naramienny daje najbardziej wiarygodne i dokładne wyniki pomiarów ciśnienia tętniczego i pulsu. Wszystko dlatego, że przy jego pomocy pomiarów dokonujesz blisko serca, na wysokości ramion. Jeśli szukasz idealnego rozwiązania do kontroli nadciśnienia, bądź masz wysoki cholesterol, cukrzycę lub miażdżycę, najlepszy będzie właśnie model naramienny. Ciśnieniomierzem nadgarstkowym możesz bowiem nie uzyskać dokładnych wyników pomiarów.

Ranking najlepszych ciśnieniomierzy naramiennych: TOP 5


Ciśnieniomierz nadgarstkowy

Ciśnieniomierz nadgarstkowy ForeCare

Ciśnieniomierz nadgarstkowy ForeCare

Na rynku możesz spotkać również ciśnieniomierze nadgarstkowe. W opinii lekarzy i użytkowników są one mniej dokładne i wiarygodne od swoich naramiennych odpowiedników. Dobrze byś wiedział jednak, że są od nich dużo łatwiejsze i wygodniejsze w obsłudze – wszystkie modele obsłużysz jedną ręką bez konieczności wołania o pomoc osoby trzeciej. Ciśnieniomierz nadgarstkowy nie zajmuje też tak dużo miejsca jak naramienny, ponieważ składa się z jednej, a nie kilku części. Przy jego pomocy dokonasz pomiarów ciśnienia i pulsu na wysokości nadgarstka, w dość dużej odległości od serca, co może przyczynić się do błędów. Niemniej jednak, jeśli zależy Ci na wygodzie użytkowania bądź masz bardzo szerokie ramiona, których obwód uniemożliwia używanie modelu naramiennego, ciśnieniomierz nadgarstkowy będzie tu najlepszym rozwiązaniem.

Ranking najlepszych ciśnieniomierzy nadgarstkowych: TOP 5


Ciśnieniomierz naramienny – ważne informacje

Jeśli zdecydowałeś się na urządzenie zakładane na ramię, zwróć uwagę na szerokość mankietu (rękawa). Przeważnie stosuje się mankiet o szerokości mieszczącej się w przedziale od 20 do 32cm. Jeśli masz szczupłe lub normalnej budowy ręce i ramiona, dobry będzie ciśnieniomierz właśnie z mankietem standardowym. Analogicznie – jeżeli Twoje ramiona i ręce są tęższe, najlepszy będzie dla Ciebie model  z szerszym rękawem, nawet o szerokości pow. 32cm.

Sprawdź również, czy mankiet można wymienić na nowy, jeśli się zużyje. Jeśli zamierzasz mierzyć ciśnienie dziecku, upewnij się, że producent urządzenia przewidział możliwość dokupienia i wymiany mankietu na taki dla dziecka.

Wybierając swój ciśnieniomierz naramienny, sprawdź też w jaki sposób urządzenie wypełnia mankiet powietrzem. Model automatyczny będzie pompował mankiet samoistnie, zaś w modelu z gruszką obowiązek pompowania mankietu spadnie na Ciebie (lub osobę trzecią).

Funkcje

Obojętnie jaki ciśnieniomierz wybrałeś, naramienny, czy nadgarstkowy, upewnij się, że posiada on istotne i praktyczne funkcje. Jedną z ważniejszych (szczególnie jeśli zdecydowałeś się na model nadgarstkowy) jest sygnalizacja błędu pomiaru, która powie Ci o konieczności jego ponownego dokonania. Znajdziesz ją w każdym dobrej jakości ciśnieniomierzu. Kolejną funkcją, która powinieneś się zainteresować jest opcja wykrywania arytmii. Dzięki niej przy dokonywaniu pomiarów będziesz mógł sprawdzić, czy nie masz problemów z sercem. Następne funkcje, które docenisz szczególnie, jeśli jesteś zapominalski to:

 • przypomnienie o konieczności dokonania pomiaru (za pomocą diody lub alarmu dźwiękowego)
 • sygnalizacja niskiego poziomu baterii

Pamięć pomiarów

jaki ciśnieniomierz nadgarstkowy czy naramienny

FP 3500

W obu rodzajach ciśnieniomierzy możesz spotkać pamięć pomiarów. Każdy zapamiętuje ich jednak różną ilość. Standardowe modele zapamiętują od 20 do 60 pomiarów, te najlepsze – nawet do kilkuset wyników. Jeśli zamierzasz mierzyć ciśnienie ze współmałżonkiem, partnerem lub członkiem rodziny sprawdź, czy pamięć pomiarów można rozgraniczyć na dwie osoby.

Zasilanie

Stojąc przed wyborem jaki ciśnieniomierz kupić, zwróć swoją uwagę również na sposób zasilania urządzenia. Większość ciśnieniomierzy zasilana jest bateriami – AA lub AAA. Jeśli planujesz dokonywać częstych pomiarów, będziesz musiał je wymieniać. W tym wypadku najlepszy będzie ciśnieniomierz, który posiada alternatywne zasilanie sieciowe, czyli oprócz pracy na baterii będzie oferował także możliwość podłączenia do gniazdka z prądem.Przeczytaj zanim kupisz

Zanim zdecydujesz się jaki ciśnieniomierz wyląduje w Twoim koszyku, poczytaj opinie na jego temat, które bardzo często zamieszczane są zaraz przy opisie produktu. Choć czasami mogą one być nieco naciągane, zawsze dadzą Ci jakiś ogląd na ogólne wady i zalety urządzenia. Uważaj jednak na nieuczciwe praktyki sklepów internetowych. Jeśli recenzje są wyłącznie dobre i pisanie w podobny sposób, powinieneś zachować ostrożność. Dobry i popularny ciśnieniomierz będzie miał zarówno dobre jak i negatywne opinie, nie można bowiem dogodzić każdemu – to zupełnie normalne. Jednak dzięki temu dowiesz się, jakie są potencjalnie słabe punkty ciśnieniomierza, który akurat planujesz zakupić.

Różnice w cenie

Ile przyjdzie Ci zapłacić za dobry ciśnieniomierz? Jeżeli chodzi o model nadgarstkowy, cena za najtańsze dostępne urządzenia tego typu to ok. 50 zł, natomiast najdroższe kosztują często nawet w granicach 400 zł. Optymalnym wyborem wydaje się zakup, którego cena waha się w przedziale od 100 do 160 zł. Najtańszy model naramienny kupisz już za kwotę 40 zł, zaś najlepsze dostępne modele potrafią kosztować i 600 zł. Najchętniej kupowane modele plasują się jednak w przedziale od 100 do 200 zł.

Jaki ciśnieniomierz wybrałeś?

Wiesz już czym różnią się poszczególne rodzaje ciśnieniomierzy. Masz świadomość, w jaki sposób różnice między nimi wpływają na komfort użytkowania oraz wiarygodność pomiarów. Obojętne, czy wybierzesz ciśnieniomierz nadgarstkowy czy naramienny, kupując go robisz krok ku dobrej profilaktyce i właściwemu leczeniu chorób naczyniowych i serca.

Przeczytaj także:

4 komentarze
 • Katarzynka
  Posted at 21:20h, 28 czerwca Odpowiedz

  Ja używam ciśnieniomierza na ramię, marki Omron. Całkiem niezły, bo działa bez zarzutu już od 2 lat, a poprzednik chińskiej produkcji wytrzymał tylko 4 miesiące, po czym zaczął odmawiać posłuszeństwa. Mierzę ciśnienie 2 razy dziennie, więc eksploatuję mojego Omrona dość intensywnie;)

 • Roksana
  Posted at 22:46h, 09 sierpnia Odpowiedz

  Mój ciśnieniomierz marki Omron 3 na ramię spełnia wszystkie wymagania całej rodziny (meteoropaci), Działa bez zarzutu od roku, poprzedni też tej marki miałam 5 lat. Odpowiada mi możliwość obliczania średniej z trzech ostatnich badań. Wart uwagi, polecam.

 • Karolina
  Posted at 22:47h, 09 sierpnia Odpowiedz

  Ja kupiłam niedawno dla swojego taty ciśnieniomierz OMRON M3 i jest bardzo zadowolony. Przede wszystkim z funkcji zapisywania wyniku, bo nigdy nie może zapamiętać, jakie miał wcześniej ciśnienie. Ogólnie bardzo łatwy w obsłudze. Z czystym sumieniem polecam.

 • Bożena
  Posted at 15:45h, 31 sierpnia Odpowiedz

  Widzę, że każdy z wcześniej wypowiadających się poleca OMRONA, a co myślicie o BEURER? Chciałabym jednak poznać Wasze zdanie o innych markach niż Omron

Dodaj opinię