jaki glukometr

Jaki glukometr będzie dla Ciebie najlepszy?

Jako diabetyk potrzebujesz regularnie sprawdzać poziom cukru we krwi. Dobrze byłoby więc, gdybyś miał możliwość jego zbadania we własnym zakresie. Prędzej czy później musisz zaopatrzyć się w dobry glukometr. Przeglądasz różne modele i zastanawiasz się jaki glukometr wybrać? W treści tego artykułu znajdziesz wskazówki dotyczące tego, czym powinieneś się kierować przy zakupie, aktualne ceny urządzeń, opinie na ich temat oraz ranking najpopularniejszych urządzeń.

Glukometr – co to jest i jak wygląda badanie?

jaki glukometr

Glukometr Medisana

Glukometr to niewielkie urządzenie, dzięki któremu w dowolnym miejscu i czasie sprawdzisz aktualny poziom cukru w Twojej krwi. Wystarczy, że delikatnie nakłujesz palec u dłoni lub inne łatwo krwawiące miejsce na ciele przy pomocy tzw. nakłuwacza i pobierzesz małą próbkę osocza na specjalny pasek jednorazowego użytku. Po krótkim czasie (w zależności od modelu glukometru – od 5 sekund do minuty) otrzymasz wynik badania na wyświetlaczu.

Mechanizm działania

Zanim zdecydujesz jaki glukometr będzie najlepszy do Twoich potrzeb, musisz wiedzieć, że na rynku dostępne są zarówno glukometry elektroniczne i optyczne. Glukometr elektroniczny oblicza poziom cukru we krwi analizując ładunek elektryczny, jaki wytwarza się przy styczności glukozy z paskiem glukometru. Glukometr optyczny zaś, generuje wynik badania na podstawie stopnia zabarwienia paska, który zmienia się wraz z różnym stężeniem glukozy w poddanej badaniu próbce krwi.

Ranking najlepszych glukometrów: TOP 8

Glukometr elektroniczny czy optyczny

Wybierz glukometr elektroniczny, jeśli zależy Ci na dokładności pomiarów – jego paski nie są podatne na zabrudzenia, nie ma więc ryzyka, że jeśli dotkniesz któregoś z nich otrzymasz błędny wynik. W przypadku, gdy niechcąco zanieczyścisz lub dotkniesz pasek glukometru optycznego, możesz dokonać nieprawidłowego pomiaru. Glukometr optyczny będzie za to kosztował Cię mniej od elektronicznego. Tańsze będą również jego paski.

Nakłuwacz do glukometru

jaki glukometr

Glukometr Diagnostic

Jeśli zastanawiasz się jaki glukometr wybrać, sprawdź jaki nakłuwacz został w nim zastosowany. Starszy model może mieć nakłuwacz w formie zwykłej igły zakończonej ostrzem. Aby pozyskać odpowiednią ilość krwi do pomiaru, będziesz musiał umieścić igłę dość głęboko, co może być dla Ciebie niekomfortowe, a nawet bolesne. Jeśli więc jesteś typem wrażliwca lub kupujesz glukometr dla dziecka, postaw na nowszy model z nakłuwaczem z regulacją głębokości nakłucia i silikonową osłoną ostrza. 

Objętość próbki krwi

Chcąc kupić dobry glukometr, zwróć uwagę na objętość próbki krwi potrzebnej do badania. Najlepszy glukometr jest w stanie dokonać pomiaru już z 0,3 mikrolitra krwi (wielkość główki szpilki), są jednak i takie glukometry, które potrzebują cały mikrolitr i więcej. Pamiętaj, że im mniej krwi potrzebne jest do badania, tym szybciej i mniej boleśnie możesz je wykonać.

Miejsce nakłucia

Przeważnie urządzenie umożliwia nakłucie palca u dłoni, jednak możesz znaleźć taki model, który pozwoli Ci na pobieranie krwi z innego miejsca np. nogi czy przedramienia. Jeśli zamierzasz nakłuwać te miejsca, sprawdź czy będziesz to mógł zrobić przy pomocy wybranego przez Ciebie glukometru.

Prostota badania

Zanim wybierzesz najlepszy glukometr sprawdź, czy samodzielnie zasysa on próbkę krwi do odpowiedniego miejsca na pasku. Jak pokazują opinie osób regularnie używających glukometrów, jest to często pomijana przy wyborze, jednak dalej ważna funkcja. W innym wypadku będziesz musiał przenieść próbkę krwi na wyznaczony obszar paska we własnym zakresie, co może być kłopotliwe. W przypadku glukometru optycznego możesz niechcący dotknąć paska w złym miejscu i przyczynić się do wyświetlenia błędnego wyniku pomiaru.

Wynik

Przeważnie glukometry dokonują pomiaru stężenia glukozy we krwi żylnej. Do statystyk glikemii potrzebne są Ci jednak wyniki dot. poziomu cukru w osoczu. Choć możesz je łatwo obliczyć mnożąc wartości glikemii z krwi żylnej przez 1,11, będzie Ci wygodniej, gdy urządzenie będzie robiło to za Ciebie. Szukaj więc takiego glukometru, który prezentuje poziom glukozy nie tylko we krwi żylnej, ale również osoczu. 

Glukometry to urządzenia niewielkich rozmiarów, często wyposażone w bardzo małe wyświetlacze. Jeżeli masz słaby wzrok, szukaj glukometru z wyraźnym, podświetlanym ekranem lub funkcją odczytywania wyników głosem.

Pamięć

Praktycznie każdy dobry glukometr zapisuje wyniki pomiarów. Podstawowy, tańszy model jest w stanie zapamiętać od 5 do 20 ostatnich wartości glikemii – wybierz go, jeśli nie musisz prowadzić statystyk poziomu cukru we krwi. Jeżeli zaś potrzebujesz wglądu do dłuższej historii pomiarów, zdecyduj się raczej na model o dużej pamięci (najlepsze glukometry zapisują od 100 do nawet 4000 pomiarów wstecz).

Przesyłanie danych

Abyś mógł skorzystać z pamięci glukometru i np. zaprezentować wyniki pomiarów lekarzowi, musisz szukać takiego urządzenia, z którego będziesz mógł przesłać dane na komputer czy telefon. Nowoczesne glukometry mogą komunikować się z nimi poprzez Bluetooth czy podczerwień bądź wyposażone są w USB, za pomocą którego możesz przenieść wyniki badań na laptopa.

Sprawdź opinie i porównaj ceny

Cukrzyca to niebezpieczna choroba, którą trzeba dokładnie i regularnie kontrolować. Warto więc wybrać możliwie najlepszy glukometr, który posłuży Ci nie tylko długo, ale też dobrze i wiarygodnie. Przed dokonaniem zakupu przeczytaj opinie na temat glukometru, który wybrałeś. Opinie osób, które miały okazję go używać posłużą Ci za dużo lepszą recenzję, niż reklama i opis producenta. Zastanawiasz się, czy lepszy będzie glukometr optyczny czy elektroniczny? Choć opinie są tu niekiedy podzielone, duża część osób opowiada się jednak za tym drugim, bardziej nowoczesnym rozwiązaniem.

Przejdźmy do kolejnego kluczowego tematu: cena glukometru. Czy żeby samodzielnie badać poziom cukru we krwi, musimy wydawać wiele? Otóż przeważnie cena glukometru waha się w przedziale od 80 do 150 zł. Dopłacać będziemy za kolejne ułatwiające życie funkcje, np. komunikację ze smartphone’m. Natomiast zbyt niska cena powinna wzbudzić naszą podejrzliwość, to sprzęt, który będziemy używać dość regularnie, dlatego czasami warto odrobinę dopłacić i wybrać dobry, solidny glukometr.

Pamiętaj także, że cena glukometru to jedno, a koszty jego użytkowania to zupełnie inna sprawa. Dlaczego? Możesz bowiem kupić dosyć tanie urządzenie pomiarowe, ale za to za paski z nim kompatybilne mogą być już dużo droższe. Zanim zatem podejmiesz decyzję jaki glukometr wyląduje w Twoim koszyku, sprawdź przede wszystkim jaka jest cena za komplet dodatkowych pasków, które będą do niego pasować.

Jaki glukometr wybrałeś?

Dobry glukometr może pomóc Ci w walce z cukrzycą, a nawet uratować Ci życie. Postaw na jakość urządzenia i zakup dokładny, prosty w obsłudze model z dużą pamięcią, a będziesz używać go chętniej i częściej. Już dziś zainwestuj w swoje zdrowie i kup odpowiedni glukometr dla siebie.

Przeczytaj także:

4 komentarze
 • kredka
  Posted at 22:00h, 23 stycznia Odpowiedz

  Miałam już tyle glukometrów przez całe życie, że znam chyba każdy model…. jedno Wam powiem: contour i accu chek są warte uwagi, reszta to przeważnie słabizna. Przynajmniej dla mnie.

 • Karollinka
  Posted at 21:17h, 28 czerwca Odpowiedz

  Potwierdzam przedmówczynię:) Do tego dodałabym jeszcze glukometry od firmy Bayer – niemiaszki jednak mają dobre opinie wśród cukrzyków;)

 • Paweł
  Posted at 20:12h, 09 sierpnia Odpowiedz

  Accu-Chek Performa Nano jest super! Też go mam od jakiegoś czasu i pomiar cukru jest mega szybki. Teraz moja ciocia też sobie go kupiła i mówi, że jest niezwykle łatwy w obsłudze. Fajna jest opcja alarmu w tym typie glukometru szczególnie dla osób starszych.

 • Mariusz
  Posted at 16:59h, 11 września Odpowiedz

  cerachek również solidny i z dobrą tolerancją wynikową. pozdrawiam

Dodaj opinię