Jaki telefon dla seniora

Jaki telefon dla seniora będzie najlepszy?

W dzisiejszych czasach mało kto wyobraża sobie życie bez telefonu komórkowego, dzięki niemu gdziekolwiek jesteś, masz kontakt z bliskimi Ci osobami. Niestety, Twoi rodzice czy dziadkowie, mogą mieć problemy z używaniem części dostępnych na rynku telefonów, chociażby ze względu na problemy ze słuchem czy wzrokiem. Na szczęście, możesz  podarować im prosty w obsłudze, czytelny i głośny telefon dla seniora. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jaki telefon dla seniora będzie najlepszy, porównaj opinie naszych czytelników i sprawdź aktualne ceny.

Prostota obsługi – interfejs

jaki telefon dla seniora

Telefon dla seniora Maxcom

Prawdopodobnie sam korzystasz z nowoczesnego smartfona z dedykowanym systemem operacyjnym i wieloma aplikacjami o rozmaitych funkcjach. Niemniej jednak, Twój rodzic czy dziadek nie potrzebuje zazwyczaj aż tak zaawansowanego urządzenia. Doceni za to prostotę jego obsługi. Dlatego najlepszy będzie model przyjazny i łatwy w użytkowaniu, posiadający intuicyjny interfejs, najlepiej z elementami obrazkowymi. Cena za taki telefon będzie też dużo niższa niż za smartphone’a naszpikowanego dodatkowymi funkcjami.

Budowa menu

Jeśli chcesz mieć pewność, że telefon dla osoby starszej, który zamierzasz podarować rodzicowi czy dziadkowi jest łatwy w obsłudze, zwróć uwagę na konstrukcję menu i funkcje dostępne z jego poziomu. Najlepiej by było, aby posiadało ono rejestr połączeń, listę wiadomości SMS, książkę kontaktów, kalendarz, ustawienia i… niewiele więcej. Im krótsze i prostsze menu, tym lepiej dla obdarowywanej przez Ciebie starszej osoby.

Ranking najlepszych telefonów dla osób starszych: TOP 5


Kontakty

Stojąc przed wyborem jaki telefon dla seniora kupić, powinieneś postawić na model, w którym została zastosowana maksymalnie prosta książka kontaktów. Najlepszy byłby telefon, w którym kontakt prezentowany jest w formie nazwy oraz numeru telefonu. Osoby starsze rzadko zapisują w telefonie adres pocztowy czy e-mail, równie niechętnie podpisują dwa numery pod jednym kontaktem (wolą np. zapisać Twoje numery: „Córka” i „Córka służbowy”), dlatego rozbudowana książka kontaktów jest im zupełnie niepotrzebna i tylko utrudnia im korzystanie z komórki.

Szybkie wybieranie

Dobry telefon dla osoby starszej powinien posiadać funkcję szybkiego wybierania, czyli przypisywania klawiszy numerycznych do poszczególnych kontaktów. Zapewne jeśli zainwestujesz w tego typu model telefonu, Twój numer zostanie przypisany do np. jedynki, a Twój dziadek czy rodzic będzie częściej do Ciebie dzwonił, gdyż nie sprawi mu to najmniejszego problemu.
Czytelny ekran, czyli jaki?

Możesz błędnie sądzić, że o czytelności ekranu telefonu świadczy jego wielkość. W rzeczywistości tak nie jest. Telefony dla osób starszych posiadają nieduże ekrany. Są one za to czarno-białe i charakteryzują się wysokim kontrastem. Na wyrazistość pojawiających się na nich cyferek i literek wpływa ich wielkość i czcionka. Seniorowi powinieneś podarować telefon, którego ekran posiada jasne podświetlenie.

Klawiatura

Telefon dla seniora Manta

Telefon dla seniora Manta

O ile przy dobrym zdrowiu i wzroku ekran dotykowy może być wygodny, o tyle w sytuacji awaryjnej bądź przy nagłym pogorszeniu samopoczucia czy sprawności, będzie on bardzo niepraktyczny, jeśli nie niemożliwy do obsłużenia. Dobry telefon dla seniora musi być wyposażony w klawiaturę. Zwróć uwagę na to, czy posiada ona duże, podświetlane klawisze, które dodatkowo są mocno wypukłe i łatwe do wymacania. Powinny być opisane wyraźnymi, kontrastującymi cyframi i literami pokaźnych rozmiarów. Skup się na poszukiwaniu telefonu z taką klawiaturą, szczególnie jeśli Twój rodzic czy dziadek ma problemy ze wzrokiem. Dzięki dużym i odpowiednio wypukłym klawiszom, osoba starsza łatwo odszuka daną cyfrę czy przycisk nawet jeśli choruje na zaćmę czy ma poważną wadę wzroku.

Blokada klawiatury

Zainteresuj się tym, czy wybrany przez Ciebie telefon posiada blokadę klawiatury. Nie skupiaj się jednak na samej obecności tej funkcji, a sposobie jej obsługi. Osobie starszej ciężko jest wciskać kombinacje klawiszy, dlatego dobrze by było, abyś wybrał dla niej komórkę, którą blokuje się przy pomocy suwaka lub pokrętła.

Głośnik

Jeśli zastanawiasz się jaki telefon dla seniora będzie przede wszystkim praktyczny, upewnij się, że posiada on mocny głośnik dobrej jakości. Dzięki temu nawet osoba niedosłysząca będzie mogła komfortowo prowadzić rozmowy telefoniczne. W telefonie dla seniora ważny jest też tryb głośnomówiący – zanim dokonasz zakupu, sprawdź czy jest w niego wyposażony.


Co z aparatem?

Telefon dla seniora M-Life

Telefon dla seniora M-Life

Choć większość telefonów dla seniorów nie posiada aparatów, może akurat ty powinieneś zainteresować się modelem wyposażonym w kamerę. Zainwestuj w tego typu telefon, jeśli Twój rodzic lub dziadek lubi mieć przy sobie rodzinne zdjęcia, czy chwalić się swoimi wnukami znajomym. Doceni on możliwość przechowywania fotografii na telefonie. Parametry kamery możesz odstawić na drugi plan – osoby starsze najczęściej nie zwracają aż tak dużej uwagi na fizyczną jakość zdjęć, bardziej doceniają ich walory sentymentalne.

Inne przydatne funkcje

Dobry telefon dla osoby starszej powinien być maksymalnie prosty, jednak niektóre dodatkowe funkcje, które umieszczają w nim producenci są warte zainteresowania. Są nimi na przykład:

 • latarka uruchamiana osobnym przyciskiem
 • przycisk SOS (po jego naciśnięciu telefon automatycznie wykonuje połączenie alarmowe)
 • budzik (osoby starsze są punktualne i znacznie częściej korzystają z funkcji budzika niż osoby młodsze)

Zanim kupisz, przeczytaj opinie

Zanim zdecydujesz się jaki telefon dla seniora kupić, przeczytaj dokładnie opinie na jego temat. Na zdjęciu każdy telefon wygląda dobrze, natomiast w praktyce i codziennym użytkowaniu bywa już różnie. Czasami w telefonie brakuje elementarnych wręcz funkcjonalności, lub np. jego obsługa bywa trudna czy mało intuicyjna dla osoby starszej. Popularne modele mają zazwyczaj opinie dołączone do opisów produktu na stronach sklepów. Warto się z nimi zapoznać przed dokonaniem wyboru.

Ile to kosztuje?

Cena za dobry telefon dla seniora, zaczyna się już od 80 zł, natomiast najdroższe modele kosztują zazwyczaj około 300 zł. Najpopularniejsze i posiadające dobre opinie telefony dla seniora kosztują średnio nieco ponad 150 zł. Nie jest to duży wydatek, jeśli weźmiemy pod uwagę średnie ceny zwyczajnych telefonów komórkowych. Natomiast możemy mieć pewność, że tego rodzaju telefon jest dużo lepiej dopasowany do potrzeb i wygody osoby starszej, której zamierzamy go sprezentować.

Jaki telefon dla seniora wybrałeś?

Kupując dobrej jakości telefon dla seniora – z mocnym głośnikiem, wyraźnym ekranem, dużymi klawiszami i prostym interfejsem dajesz bliskiej osobie coś więcej niż nowoczesne urządzenie. Tym czymś jest możliwość pozostawania z Tobą w stałym kontakcie, pomimo dzielącej Was odległości. Jest to bezcenny podarunek, na który warto wydać każde pieniądze.

Przeczytaj także:

4 komentarze
 • Mako
  Posted at 09:21h, 24 stycznia Odpowiedz

  My babci z okazji jej przedwczorajszego święta kupiliśmy Mantę:) Jako, że wcześniej byłam trochę uprzedzona do produktów tej marki, to myślę, że jak na telefon dla osoby starszej – Manta spisała się bardzo dobrze. Wyraźne guziki i prosta obsługa to w takim telefonach podstawowa sprawa.

 • Marek
  Posted at 21:16h, 28 czerwca Odpowiedz

  Co do wyżej wspomnianej Manty: nie lubię tej firmy. Miałem kiedyś odtwarzacz mp3 i dvd i rozsypały się w mig. Do tego jakość wykonania pozostawia wiele do życzenia. Ja mojemu dziadkowi kupiłem telefon Maxcom MM431. Plastiki w miarę ok, klawisze duże, łatwy w obsłudze. Dzwonek dosyć głośny, ma wszystko, czego starszy człowiek potrzebuje do dzwonienia do wnuczka;)

 • Maria
  Posted at 23:24h, 09 sierpnia Odpowiedz

  A ja nie polecam raczej KRUGER & MATZ, bo ma bardzo nieczytelny wyświetlacz, pomimo bardzo wyraźnych i dużych klawiszy. Czas rozmów bardzo krótki, bo tylko 4 godziny i do tego bardzo słaba bateria. Tylko trochę dziadek pogada i już musi ładować telefon.

 • Juleczka
  Posted at 17:41h, 18 listopada Odpowiedz

  Maxcom wg mnie to jest król jeżeli chodzi o telefony dla seniorów . 😉 Tez go kupiłam mojej babci , jest prosty w obsłudze , bateria bardzo długo trzyma , a czym zresztą najbardziej ojej babci zależało . I zależało jej również na dużych cyfrach na klawiaturze 😉

Dodaj opinię