Jaki test ciążowy

Jaki test ciążowy wybrać?

Spóźnia Ci się okres i podejrzewasz (szczęśliwa lub spanikowana), że jesteś w ciąży? Nie warto żyć w niepewności – wykonaj test! Zanim dokonasz zakupu, dowiedz się jaki test ciążowy będzie najlepszy. Wydaje Ci się, że wszystkie testy ciążowe są takie same? Nic bardziej mylnego! W tym artykule poznasz ich rodzaje oraz różnice pomiędzy nimi, dowiesz się, jak wybrać dobry i przede wszystkim wiarygodny test ciążowy, a także poznasz opinie jakie krążą na ich temat.

Jak to działa?

Tak laboratoryjny, jak i domowy test ciążowy wykrywa obecność beta-Hcg w moczu. Jest to hormon ciążowy, który pojawia się w Twoim organizmie na kilka dni po zapłodnieniu. Jego stężenie wzrasta wraz z czasem, jaki upłynął od momentu zajścia w ciążę. Jak podają opinie lekarzy, test ciążowy powinnaś wykonać z samego rana, koniecznie na czczo. Wtedy to stężenie hormonu beta-Hcg w moczu jest najwyższe i otrzymasz najbardziej wiarygodne wyniki.

 

jaki test ciążowy

Test ciążowy Pre-Test

Rodzaje testów ciążowych

Stojąc przed wyborem jaki test ciążowy kupić, musisz zastanowić się, czy wolisz ten strumieniowy, paskowy, czy może płytkowy. Nie wiesz, czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje testów? Przede wszystkim sposobem, w jaki się je wykonuje.

Otóż, test strumieniowy umieszczasz na kilka sekund bezpośrednio pod strumieniem moczu (np. podczas korzystania z toalety). W przypadku testu płytkowego czy paskowego musisz zebrać mocz do suchego pojemnika. Test paskowy jedynie w nim zanurzasz. Na test płytkowy zaś nanosisz niewielką próbkę moczu (jedną, dwie krople) za pomocą dołączonej do niego pipetki. To, jaki test ciążowy wybierzesz zależy w zasadzie tylko od Twoich upodobań.

Czy można powiedzieć, że któryś z nich jest najlepszy? Tu opinie są podzielone, dlatego swój wybór możesz określić tym, co dla Ciebie najwygodniejsze. Jedyne co warto tu nadmienić, to że wykonując test strumieniowy należy zachować ostrożność i  dokładność, bowiem robiąc go nieuważnie możesz uzyskać nieprawidłowy wynik. Nie zdarzy Ci się to na pewno, jeżeli zdecydujesz się na test jednego z dwóch pozostałych rodzajów.

Ranking najpopularniejszych testów ciążowych: TOP 8

Prezentacja wyniku

Domowy test ciążowy zazwyczaj prezentuje wynik w formie kresek. Pojawia się on przeważnie na kilka minut po wykonaniu testu. Jeśli na teście zauważysz jedną kreskę, oznacza to, że nie jesteś w ciąży. Jeżeli pojawią się na nim dwie kreski, prawdopodobnie spodziewasz się dziecka. Niektóre testy ciążowe do użytku domowego prezentują wynik w inny sposób, np. na niewielkim wyświetlaczu cyfrowym (z informacją pozytywny/negatywny, ciąża/brak ciąży) lub przy pomocy diody (czerwona – brak ciąży, zielona – ciąża).

 

Czułość testu

Test ciążowy płytkowy - Quixx

Test ciążowy płytkowy – Quixx

Jeśli nie wiesz jaki test ciążowy będzie najdokładniejszy, przed zakupem sprawdź koniecznie jego czułość. Najlepszy test ciążowy o wysokiej czułości (na poziomie 500lU/l) jest w stanie wykryć ciążę już 10 dni po zapłodnieniu, czyli na tydzień przed spodziewaną miesiączką. Zainwestuj w niego, jeśli uprawiałaś seks bez zabezpieczenia lub planujesz dziecko od dłuższego czasu – szybciej rozwiejesz swoje wątpliwości. Dobry test o średniej czułości (pow. 500, a poniżej 800lU/l) wykrywa ciąże na dwa tygodnie od zapłodnienia. Test standardowy (o czułości na poziomie od 800lU/l wzwyż) wskazuje wynik dodatni dopiero po upływie trzech tygodni od zapłodnienia, około tygodnia po pierwszym dniu spodziewanego okresu. Jest to też najtańszy test, jaki dostaniesz w aptece. Kup go, jeśli miesiączka spóźnia Ci się ponad tydzień – jeśli jesteś w ciąży, na pewno się o tym dowiesz przy pomocy takiego testu.

Cena i opinie kobiet

Cena za test ciążowy, z jaką spotkasz się w sklepach, może mieć naprawdę dużą rozpiętość. Podstawowy test kupisz już za 3-6 złotych. Są jednak oczywiście testy droższe i większość kobiet stawia właśnie na nie. Dobre testy ciążowe ze średniej półki (cena od 10 do 20zł) rzadziej prezentują wynik błędny (np. brak jakiejkolwiek kreski na teście). Najdroższe i teoretycznie najlepsze testy ciążowe to te o wysokiej czułości lub z innym typem prezentacji wyniku. Ich cena dochodzi nawet do 40zł za sztukę.

Czy warto wydać 40 zł na jednorazowy test ciążowy? Opinie pań pod tym względem są sporne. Większość kobiet twierdzi, że jest w stanie zapłacić więcej, za cenę spokoju i pewności. Cena ukojonych nerwów nie gra dla nich roli. Natomiast druga część pań jest zdania, że każdy, nawet najdroższy test ciążowy może się pomylić, dlatego cena wynosząca prawie połowę sumy wizyty u ginekologa nie jest warta zapłacenia. Należy bowiem pamiętać, że test ciążowy to pierwszy etap wykrywania zapłodnienia, który dla pewności należy koniecznie potwierdzić z lekarzem. Dlatego jeżeli otrzymałaś na teście wynik pozytywny, wstrzymaj jeszcze emocje i odwiedź swojego lekarza, dla 100% pewności. Najlepsze testy ciążowe zazwyczaj bardzo rzadko się mylą, jednak warto brać i na to poprawkę.

Podsumowanie

Jeśli Twój okres znacznie się spóźnia lub podejrzewasz, że możesz być w ciąży, kup dobry test ciążowy i rozwiej swoje wątpliwości. Dobierz rodzaj i czułość testu do swoich potrzeb i wykonaj proste badanie moczu. Dzięki niemu będziesz mogła zaoszczędzić sobie wielu nerwów i być pewna co do tego, czy w najbliższym czasie zostaniesz mamą, czy też nie. Jeśli masz już jakieś doświadczenia z używaniem testów ciążowych, koniecznie zostaw swoją opinię w sekcji komentarzy!

Przeczytaj także:

2 komentarze
  • Kamila
    Posted at 21:18h, 28 czerwca Odpowiedz

    A myślałam, że nikt w necie testów ciążowych nie kupuje:P Ja tam nie radzę w tym temacie oszczędzać: lepiej ciut dopłacić, a mieć większą pewność i nie denerwować się niepotrzebnie.

  • Marta
    Posted at 18:44h, 09 sierpnia Odpowiedz

    Test Pink Super Czuły poleciła mi koleżanka, 🙂 Bardzo dokładny, z czego jestem zadowolona, polecam zakup. Cena przystępna jak na produkt tego typu.

Dodaj opinię