Szampon dla dzieci bez SLS

Dobry szampon dla dzieci bez SLS

Skóra głowy Twojego maluszka jest bardzo wrażliwa, a jego włoski – delikatne. Dlatego do mycia główki swojej pociechy używasz specjalnego szamponu przeznaczonego dla dzieci. Niestety, nie każdy kosmetyk tego typu ma bezpieczny dla zdrowia Twojego malucha skład. Okazuje się, że nawet szampon dla dzieci może posiadać w składzie szkodliwe detergenty z grupy siarczanów (SLS,SLES i pochodne). Szampon dla dzieci bez SLS to rzadkość – a szkoda, bo w zasadzie tylko taki szampon możesz bezpiecznie stosować u swojego dziecka. W tym artykule dowiesz się, jak go rozpoznać. 

Szkodliwość SLS/SLES

Szampon dla dzieci bez sls Organic Children

Szampon dla dzieci Organic Children

Jeśli chcesz kupić szampon dla dzieci bez SLS, powinieneś wiedzieć coś więcej na temat samego SLS i dlaczego uważany jest za szkodliwy. Otóż SLS (Sodium Lauryl Sulphate) lub SLES (Sodium Laureth Sulphate) to detergenty z grupy siarczanów stosowane w większości kosmetyków do mycia twarzy, ciała i włosów. Popularność zawdzięczają zapewne temu, że świetnie się pienią i doskonale usuwają różne rodzaje zanieczyszczeń, a dodatkowo są tanie i łatwo dostępne z punktu widzenia producentów. Działają bardzo mocno, a czasem wręcz agresywnie – stosowane w kosmetykach potrafią doprowadzić u dorosłych między innymi do:

 • wysuszenia włosów
 • wyjałowienia skóry
 • alergii i podrażnień
 • wysypek skórnych

Możesz sobie więc łatwo wyobrazić, jak szkodliwy wpływ mają na dzieci. Myjąc główkę pociechy szamponem dla dzieci, w którego składzie jest SLS/SLES możesz doprowadzić nawet do Atopowego Zapalenia Skóry.

Teoria a praktyka

Wydawać by się mogło, że kosmetyk dla dzieci działa w sposób delikatny i bezpieczny dla zdrowia. Przypuszczasz więc, że szampon dla niemowląt posiada w składzie łagodne, niealergizujące substancje czynne. Niestety, jest tak tylko w teorii. W praktyce okazuje się bowiem, że co drugi szampon dla niemowląt posiada w składzie SLS, SLES lub inny detergent z grupy siarczanów, o tak samo intensywnym (i szkodliwym) działaniu. 

Ranking najpopularniejszych szamponów bez SLS dla dzieci: TOP 8


Prawda o szamponach „bez SLS”

Wiesz już, że szampon z SLS lub SLES dobrze myje włosy, ale może zaszkodzić Twojemu dziecku. Dlatego właśnie producenci proponują Ci szeroką gamę produktów „bez SLS/SLES”. Jeśli interesujesz się tego typu szamponami, musisz wiedzieć, że często posiadają one w składzie zamienniki SLS i SLES o tym samym numerze identyfikacyjnym CAS (klasyfikacji substancji chemicznych). Związki te nie są ani łagodniejsze, ani bezpieczniejsze od SLS czy SLES. Zanim więc podejmiesz decyzję o zakupie szamponu dla dzieci bez SLS, sprawdź jego skład pod kątem zastosowanych substancji myjących. Unikaj szczególnie: Cocamide MEA/DEA, Magnesium Laureth Sulfate, Sodium Myreth Sulfate, Sodium Pareth Sulfate, Sodium Coco Sulfate, Sodium Coceth Sulphate, Dodecyl Alcohol – są to zamienniki SLS/SLES o największej szkodliwości.

Jak kupić bezpieczny kosmetyk?

Szampon dla dzieci bez sls Unique

Szampon dla dzieci Unique

Nie jest tajemnicą fakt, że szampon – również dziecięcy, musi posiadać w składzie jakiś detergent o właściwościach oczyszczających. Niemniej jednak, w szamponie dla dzieci może być zastosowana substancja działająca wyjątkowo delikatnie. Związki chemiczne, które nie tylko myją, ale i są bezpieczne dla skóry i włosów maluszka mają w nazwie „Glucoside”. Są to na przykład: Lauryl Glucoside/Polyglucoside, Capryl Glucoside, Coco Glucoside, Decyl Glucoside – przed zakupem szamponu „bez SLS” sprawdź, czy któryś z nich znajduje się w składzie wybranego kosmetyku.

Szampon dla dzieci powinien być bezpieczny dla zdrowia maluszka. Jeśli więc zależy Ci na Twojej pociesze, szukaj szamponu bez SLS, SLES i substancji pochodnych. Wybierając odpowiedni szampon dla swojego dziecka, nie sugeruj się obietnicami producentów. Sprawdź za to skład kosmetyku. Szukaj w nim delikatnego detergentu z „Glucoside” w nazwie chemicznej. Tylko taki szampon dla dzieci bez SLS będziesz mógł nazwać delikatnym i bezpiecznym.

Przeczytaj także:

2 komentarze
 • Kasia Bee
  Posted at 21:59h, 08 sierpnia Odpowiedz

  Ja myję głowę swojemu Piotrusiowi szamponem firmy Ziaja i jestem bardzo zadowolona, bo nie podrażnia mu oczu, ani skóry głowy, a gdy używaliśmy szamponów innych firm, to małego ciągle piekły oczy. Ze swojej strony mogę polecić go każdemu.

 • Justyna
  Posted at 10:01h, 13 września Odpowiedz

  Kupując szampon dla dzieci nie patrzę, czy jest on dzieciom dedykowany, czy nie, bo nawet te reklamowane często mają tyle syfu i są tak agresywne dla skóry dziecka, że lepiej pominąć to milczeniem. Drogie mamy: po prostu czytajcie etykiety. Najlepsze są takie, które oparte są na wyciągach z ziół i które kiepsko się pienią (czyli nie mają za dużo chemii).

Dodaj opinię